Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recept na pizzu

 
 
 
 
Ingredience:                      1l vody
                                             1800 g mouka hladká 
                                              00, 50 g mořská sůl
                                               5 g kvasnice

Postup

Trochu vody (ne příliš tvrdá nebo příliš měkká) smícháme s kvasnicemi a solí. Pomalu, nejméně 10 minut, přidáváme mouku a vodu za stálého mísení. Hmotu potom hněteme až 20 minut do dosažení těsta mastného na pohled a hladkého na dotek, velmi tažného a hodně elastického. Pouze na zamísení a hnětení těsta je povoleno používat stroje.
Těsto necháme odpočinout 4 hodiny přikryté vlhkým plátnem aby neoschlo.
Těsto potom rozdělíme na bochánky 180–200 g. Každý bochánek bude jedna pizza.
Na roztažení těsta se nesmí použít váleček. Pravá neapolská pizza se roztahuje hbitými pohyby rukou na pomoučené mramorové desce až do tenkosti 3 mm uprostřed a 1 cm na rámečku po obvodu, průměr kolem 35 cm. Těsto můžeme pleskat dlaní a tlouci pěstí, odstraní se vzduchové bubliny, které jsou nevhodné při pečení.
Pečení probíhá v typické zděné peci s kupolí, vyhřívané dřevem, přímo na cihlách, za teploty 450–485° do 90 sekund. Pizzu často otáčíme, aby byla vystavena stejnoměrnému teplu. Upečená pizza má pravidelný okraj, nafouknutý ale bez bublin a spálenin, zlaté barvy a typické vůně čerstvého chleba (v Itálii bílého). Střední část je měkká, vespod propečená.

Na obložení se používá olivový olej extra vergine původem z Kampánie, rajčata San Marzano a pouze mozzarella z mléka buvolic z Kampánie.

Pravá neapolská pizza má jenom dvě varianty:
Pizza marinara (po námořnicku) – rajčata, česnek, oregáno, olej.
Pizza Margherita – rajčata, mozzarella, bazalka, olej.